BUDÚCI ZÁCHRANÁRI DOSTALI NOVÚ SIMULAČNÚ UČEBŇU, PREŠOVSKÁ UNIVERZITA ZRIADILA UNIKÁTNE PRIESTORY

20.11.2024 Prešov

Prešov, 20. november 2024 – Vstup ako do trojizbového bytu a model záchranky i ambulancia urgentného príjmu. Takto skoncipovali priestor na Fakulte zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove, kde umožnia študentom vzdelávanie prostredníctvom nových metód výučby. Novootvorená simulačná učebňa ponúka budúcim záchranárom možnosť nadobúdať zručnosti v prostredí, ktoré je priam totožné s realitou. Vybavenie sanitárneho vozidla je na špičkovej úrovni a v súlade s legislatívou na materiálno-technické a prístrojové vybavenie ambulancie záchrannej zdravotnej služby. Prechod do praxe tak bude pre absolventov záchranárov vďaka tomu na kvalitatívne vysokej úrovni.
Štúdium nielen v teoretickej rovine, ale aj v rovine praktickej, a to rovno so simuláciou reality. Fakulta zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) má v rámci výučby za sebou významný míľnik. Pre budúcich záchranárov zriadili simulovanú učebňu, ktorá do univerzitných priestorov preniesla zariadenie bytu, imitáciu sanitky a ambulancie urgentného príjmu. V rámci zdravotníckych učební ide o unikát. Pre budúcich absolventov prešovskej zdravotníckej fakulty chcú priniesť skvalitnenie, zefektívnenie praktickej výučby a čo najidentickejšie stretnutie s prostredím, ktoré ich pri výkone záchranárskej práce bude čakať. Ako vstup do reálneho bytu
Čo si predstaviť pod pojmom simulačnej učebne s tematickými sektormi? Fakulta to postavila na koncepcii simulácie reálnych priestorov bytu. Po vstupe do učebne sa tak študent ocitne v otvorenom priestore, kde sa nachádza obývacia miestnosť, spálňa, detská izba, kúpeľňa. „Cieľom je vytvoriť študentom čo najreálnejšie podmienky pre simuláciu zásahov u dospelých aj pediatrických pacientov v domácom prostredí. Značnú časť reálnych zásahov zdravotníckych záchranárov tvoria totiž výjazdy k pacientom práve v domácom prostredí, kde musia záchranári často riešiť kritických pacientov a neodkladné stavy v sťažených a stiesnených podmienkach,“ vysvetlila Ing. Bc. Danka Boguská, PhD.,MSc.,MPH., vedúca Katedry urgentnej zdravotnej starostlivosti FZO PU. Sama je zdravotníckou záchranárkou a v reálnej praxi už vyše tridsať rokov.
„Vždy som túžila vybudovať simulačné centrum takého typu, aby čo najautentickejšie pripravilo študentom prostredie, s ktorým sa môžu stretávať v reálnej praxi. Miesto, kde môžu nacvičovať situácie tak, ako to bude v realite.“ Odráža to skutočnosť, že zásahy záchrannej zdravotnej služby sú v prevažnom počte tvorené výjazdami najmä k pacientom v domácom prostredí.
 
Model sanitky priamo v interiéri
V rámci simulačného centra má svoj priestor aj sektor, ktorý predstavuje ambulanciu urgentného príjmu. Tu si študenti precvičia riešenie kritických pacientov a akútnych stavov v urgentnej ambulancii. Taktiež aj odovzdávanie pacienta zdravotníckemu personálu v cieľovom zdravotníckom zariadení, taktiež umožní preveriť súčinnosť tímu. Neprehliadnuteľnou súčasťou novootvoreného priestoru a je aj simulátor reálneho sanitného vozidla Záchrannej zdravotnej služby. Ako podotkla dekanka Fakulty zdravotníckych odborov PU doc. PhDr. Štefánia Andraščíková, PhD., MPH., proces jeho prípravy nebol jednoduchý, ale nevyhnutný, keďže kládli precízny dôraz na dokonalú podobu. Sanitka tak má plné materiálno-technické a prístrojové vybavenie, ktoré pomôže s nácvikom rôznych postupov zásahu, i nácvikom súčinnosti tímu v podmienkach sanitného vozidla. „Všetku prístrojovú techniku a vybavenie sanitky máme zabezpečené v súlade s platnou legislatívou,“ potvrdila dekanka Štefánia Andraščíková.
Využitie učebne pre nejeden študijný program
Ideu takejto učebne priniesli už pred dvoma rokmi práve odborníci z fakulty, zriadiť ju chceli v priestore dovtedy bežnej učebne. Neúnavnosť a vytrvalosť sa vyplatila, počas utorkového dopoludnia (19. 11. 2024) strihali pásku. „Je to výborný nástroj na výučbu. Nielen teóriou sú živí študenti Fakulty zdravotníckych odborov, ale najpodstatnejšia je prax. Ide nám o to, aby bola kvalita výučby prepojená okrem teoretickej časti hlavne s klinickou praxou. Sme jednou z prvých fakúlt, ktorá má takúto učebňu, takéto simulačné centrum pre záchranárov a sme pyšní, že sa nám to podarilo. Osobne si myslím, že je takým predvojom vo vzdelávaní v tomto študijnom programe,“ uviedla dekanka Štefánia Andraščíková. V rámci slávnostného otvorenia simulačného centra predviedla trojica študentov tretieho ročníka študijného programu urgentná zdravotná starostlivosť ukážku simulovanej situácie – ako vyriešiť kritický stav pacientov pri zástave srdca a potrebe resuscitácie. Mimochodom, trojica uvedených záchranárov skvelo reprezentovala fakultu
na súťaži záchranárov Rescue Lesnica 2024 a medzi devätnástimi posádkami profesionálov získala 8. miesto. Aktuálne na Fakulte zdravotníckych odborov PU študuje v programe urgentná zdravotná starostlivosť celkovo 154 študentov v dennej aj externej forme, pre ktorých je daná učebňa určená.
Okrem nich tu nájdu priestor na výučbu v rámci postgraduálneho vzdelávania aj zdravotnícki záchranári špecialisti, a to v špecializačnom študijnom programe Starostlivosť o kriticky chorých. Cvičiť si tu budú špecializované postupy a výkony. Vzdelávať aj laickú verejnosť Lektor a profesionálny záchranár Michal Hudák veľmi ocenil takýto nový učebný priestor: „Simulačná miestnosť je pre nás veľkým prínosom, keďže nám pomáha prepojiť teoretickú výučbu s praxou a dostať študentov do reálnych podmienok.“ Pripomenul, že veľmi podstatnou skutočnosťou je spolupráca s laickou verejnosťou. „Veľakrát je to práve na bežných ľuďoch, život
zachraňujúce úkony sú častokrát práve na tom svedkovi, ktorý to vidí ako prvý. My ich následne musíme prepojiť. Laik by pritom mal vedieť aspoň základy resuscitácie a úkony ohľadom spriechodnenia dýchacích ciest. Ide o poskytnutie život zachraňujúcich úkonov, ktoré pacientovi dávajú šancu prežiť,“ zdôraznil profesionálny záchranár. S tým, že osvety v tomto smere nikdy nie je dosť. „Je tu veľký priestor, aby sa začala prvá pomoc zas vyučovať i na školách, kde to chýba a ľudia často nevedia, čo v takýchto situáciách robiť. Vzdelávanie v poskytovaní prvej pomoci by bolo v tomto smere určite dobré.“
Unikát v rámci slovenských vzdelávacích inštitúci Prešovská univerzita si vytvorením takejto učebne zobrala prím. „Simulačné centrum takéhoto typu je v rámci vzdelávacích inštitúcií jedinečným na Slovensku. Sme prví, ktorí sme takéto simulačné centrum pre zdravotníckych záchranárov vybudovali,“ zdôraznila vedúca katedry Danka Boguská. Študenti sa tu naučia v simulovaných situáciách poskytovať prednemocničnú neodkladnú zdravotnú starostlivosť u kritických pacientov v autentických podmienkach domáceho prostredia a postupy pri špecifických zásahoch. Fakulta zdravotníckych odborov dlhodobo deklaruje svoju víziu uvažovať pokrokovo a pohľadom upretým dopredu. Ako na margo aj tejto učebne s úsmevom podotkla dekanka Andraščíková: „Začínali sme pri učebniciach a dataprojektoroch, dnes sme sa postupne dostali do simulovanej učebne a simulácie reality v rámci učebných procesov.“ Simulačná výučba je v súčasnosti už nevyhnutnou súčasťou vzdelávania a praktickej prípravy v profesijne orientovaných zdravotníckych študijných programoch.

Mária Dudová-Bašistová
hovorkyňa PU
 

Vyberte región

mark